Olejki otrzymałam jakiś czas temu od firmy Optima Natura. Wybrałam olejek goździkowy i jaka była moja radość, kiedy w paczce zobaczyłam jeszcze olejek cytrynowy, lawendowy i z drzewa herbacianego. Akurat olejki, które chciałam sprawdzić od razu po goździkowym. Olejki zapakowane są w śliczne, błękitne kartoniki różniące się nazwą produktu i zdarza się, że nazwą marki, gdyż firma jest w trakcie zmiany nazwy Optima PLUS na Optima Natura, pod którą będzie już widniała. Na kartonikach znajdziemy także informacje o sposobie użycia, każdego z olejków, ich skład i działanie. Wewnątrz znajdziemy ulotkę z obszerniejszymi informacjami. Olejek zawarty jest w szklanej buteleczce z ciemnego szkła z etykietą w stylu kartonika. Każda buteleczka ma kroplomierz, dzięki któremu dozujemy olejek.
Olejek cytrynowy przekazałam mamie do aromaterapii w maszynie do jonizacji powietrza i jest z niego bardzo zadowolona. Po całym domu roznosi się piękny i świeży aromat, zupełnie naturalnej cytryny bez krzty chemii. Zapach idealny na wiosnę i lato a do tego zdrowotny. Wystarczy kilka kropel dodanych do wody w jonizatorze i można cieszyć się kilkoma godzinami świeżego powietrza.
Olejek goździkowy, który wybrałam przeznaczony był dla mojego faceta. Od jakiegoś czasu mi o nim wspominał, w sumie to o jego świetnych właściwościach. Stosuje go miejscowo w bólach zębów czy zapaleniach, ale także przygotowywałam dla niego inhalacje, kiedy był przeziębiony lub bolały go zatoki. Dodawaliśmy go także do wody w spryskiwaczu do odświeżania powietrza. Świetnie neutralizuje zapachy, dzięki swojemu intensywnemu aromatowi.
Olejek lawendowy to chyba najładniejszy zapach z całej czwórki. Jego również używamy zarówno do inhalacji jak i odświeżania powietrza. Zdarza się, że dodaję kilka kropel do wosku czy świeczki, które zwietrzały, albo ich zapach mi się nie podoba. Aromat jest naturalny i nie drażni w żaden sposób.
Olejek z drzewa herbacianego zostawiłam tylko dla siebie. Używałam już kosmetyki z tym olejkiem, więc wiedziałam, że radzi sobie z wyskakującymi krostkami, wysusza je i zmniejsza. Ale to nie wszystko. Używam go także w przypadkach, gdy pokąsają nas komary, który ostatnio są jak piranie hehe. Raz pomógł mi, gdy zawiało mi ucho a nie miałam odpowiedniego leku. Chętnie stosujemy go do relaksującej aromaterapii i inhalacji przy bólach zatok.
Informacje dotyczące właściwości i zastosowania naturalnych olejków
eterycznych znajdujące się na naszej stronie internetowej zaczerpnięto z
literatury i publikacji z dziedziny aromaterapii. Mają one charakter
informacyjny, a żadne choroby nie powinny być leczone bez konsultacji z
lekarzem.
Każdy z olejków kosztuje 16.50 zł za 10 ml.
Naturalny olejek cytrynowy 10 ml
Wytłaczany jest ze skórki cytryny. Co ciekawe, pierwotnie wykorzystywany był jedynie w ramach aromaterapii. Obecnie docenia się go za działanie lecznicze – głównie dermatologiczne, ale również pielęgnacyjne.
Olejek cytrynowy ma lekki, orzeźwiający i świeży zapach. Jego kolor powinien być jasno albo ciemnożółty.
KRAJ POCHODZENIA
Włochy
DZIAŁANIE
W ramach aromaterapii wykorzystuje się go jako główny składnik środków odświeżających powietrze. Co ciekawe, olejek cytrynowy wykazuje działanie dezynfekujące – można dodać go do wody i rozpylić w pomieszczeniu (odkaża się nim nawet sale szpitalne); sprawdza się również do mycia podłóg. Da wtedy nie tylko świeży zapach, ale poradzi sobie z toksynami i drobnoustrojami. Olejek cytrynowy działa też antyseptyczne. Po rozcieńczeniu można smarować nim skórę. Przyśpiesza też gojenie się ran i blizn potrądzikowych. Zwalcza stany zapalne skóry i błon śluzowych.
I to nie wszystko, bo olejek cytrynowy działa lekko pobudzająco. Dzięki temu zwalcza zmęczenie i stres oraz relaksuje. Poprawa koncentrację uwagi i pamięć.
Olejek cytrynowy stosuje się również przy infekcjach górnych dróg oddechowych i przeziębieniach. Można nim płukać jamę ustną – w stanach zapalnych gardła.
KIEDY STOSOWAĆ
- pomocniczo przy stanach zapalnych skóry, opryszczce, łupieżu, trądziku,
- przy przeziębieniu i katarze dla orzeźwienia,
- do odświeżania powietrza i dezynfekcji pomieszczeń,
- przy ukąszeniach insektów – w ramach odkażania skóry i niwelowania efektu swędzenia,
- dla poprawy samopoczucia, do zwalczania zmęczenia.
JAK STOSOWAĆ OLEJKI ETERYCZNE
- Do kąpieli – 3-6 kropli do wanny napełnionej ciepłą wodą
- Do masażu – 2 krople olejku eterycznego na łyżkę olejku do masażu
- Do aromatyzacji pomieszczeń – przez nawilżacze i rozpylacze (5 kropli na 1 litr wody)
- Jako dodatek – do kremów, maści przeciwbakteryjnych, tonizujących czy przeciwzapalnych. Do odświeżaczy powietrza, środków czyszczących.
Przed zastosowaniem olejku cytrynowego należy przeprowadzić próbę uczuleniową. Chociaż olejek jest w pełni naturalny, to warto trzymać go w miejscu niedostępnym dla dzieci. Ostrożnie powinny go stosować kobiety ciężarne oraz karmiące.
Naturalny olejek goździkowy 10 ml
Olejek goździkowy jest jednym z najczęściej stosowanych. Posiada też wielowiekową tradycję. Jego dobroczynne działanie odkryto na Zanzibarze. Największe hodowle funkcjonują dzisiaj w Indonezji oraz na Madagaskarze.
Olejek goździkowy pozyskuje się z kwiatów oraz liści drzewa goździkowego. Te z kolei uznawane są za jedne z najwyższych drzew świata – ich wysokość dochodzi do 20 metrów.
Warto wybierać olejek goździkowy, którego kolor jest ciemnożółty bądź brązowy. Zapach jest zaś korzenny, słodkawy, ale daje się wyczuć również nutę ostrą.
KRAJ POCHODZENIA
Indonezja
DZIAŁANIE
Olejek goździkowy jest ceniony za wszechstronne właściwości. Składnik, który występuje w nim w największym stężeniu to eugenol. Ten z kolei ma działanie bakteriobójcze oraz silnie przeciwbólowe. To zresztą dlatego olejek goździkowy stosowany jest w przemyśle farmaceutycznym, gdzie pełni rolę leczniczą. Powszechnie używany jest na przykład w stomatologii.
Właściwości olejku goździkowego jest o wiele więcej. Zwolennicy medycyny alternatywnej polecają go jako środek do zwalczania infekcji bakteryjnych i wirusowych górnych dróg oddechowych. Pomaga również niwelować ciężkie objawy reumatyzmu. Wpływa także na nastrój – przede wszystkim pobudza.
Ciekawostką jest fakt, że olejek goździkowy niegdyś stosowany był jako afrodyzjak. Dzisiaj jego zapach wykorzystuje się raczej do odstraszania owadów. Jest skuteczny przede wszystkim w walce z komarami i meszkami.
KIEDY STOSOWAĆ
- dla złagodzenia odczuwania nerwobólów i bólu w artretyzmie, reumatyzmie
- pomocniczo przy infekcjach górnych dróg oddechowych
- dla złagodzenia odczuwania nudności i wzdęć
- odstraszająco na muchy i komary
JAK STOSOWAĆ OLEJKI ETERYCZNE
- Do kąpieli – 3-6 kropli do wanny napełnionej ciepłą wodą
- Do masażu – 2 krople olejku eterycznego na łyżkę olejku do masażu
- Do aromatyzacji pomieszczeń – przez nawilżacze i rozpylacze (5 kropli na 1 litr wody)
- Bezpośrednio na źródło bólu – na przykład zęba.
Olejek goździkowy to produkt wyłącznie do użytku zewnętrznego! Przed użyciem należy go rozcieńczyć i wykonać na skórze próbę uczuleniową. Olejek powinien być przechowywany w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej. Nie mogą z niego korzystać dzieci do 7 roku życia, kobiety ciężarne oraz te, które karmią piersią.
Kraj pochodzenia
Francja
Sposób pozyskiwania
Olejek lawendowy pozyskuje się z kwiatów lawendy w procesie destylacji z wykorzystaniem pary wodnej (świeże kwiaty zostają ścinane razem z łodygą). Drugim sposobem jest ekstrakcja rozpuszczalnikami lotnymi. Specjalistami w pozyskiwaniu dobroczynnego olejku o wszechstronnych właściwościach są Francuzi. Lawenda wąskolistna (inaczej lekarska albo prawdziwa) rośnie naturalnie przede wszystkim w południowej Francji.
Konsystencja
Ten jeden z najbardziej popularnych olejków ma ciekłą konsystencję i żółtawą bądź zielonawą barwę. Zapach nieco różni się od woni samych kwiatów lawendy. Olejki mogą różnić się ze względu na proces ich pozyskiwania oraz źródło pochodzenia. Te najlepsze są z Francji, ale warto dodać, że wyrabiane są także w Anglii, a nawet w Polsce.
Działanie olejku lawendowego
Popularność olejku lawendowego przypada na wiek XVIII, kiedy to zasłynął on jako najlepsze perfumy na królewskich dworach we Francji. Warto dodać, że dzisiaj olejek rzadko wykorzystywany jest przez perfumiarzy. Wszystko przez bardzo intensywny, duszący zapach. Nie oznacza to jednak, że lawenda odeszła do lamusa. Wręcz przeciwnie, bo odkryto jej znacznie szersze zastosowanie.
Głównymi składnikami olejku lawendowego są octan linalilu oraz linalol. To te składniki sprawiają, że olejek lawendowy wykorzystywany jest nie tylko w celach pielęgnacji urody, ale również leczniczych. Co więcej, sam zapach lawendy jest doskonałym składnikiem wszelkich odświeżaczy powietrza oraz detergentów, w tym proszków do prania i środków do odstraszania owadów – przede wszystkim moli.
Obecnie główne walory olejku lawendowego przypisuje się nie tylko w zakresie jego zapachu, ale również działania leczniczego. Olejek lawendowy działa uspokajająco, przeciwbólowo oraz przeciwbakteryjnie. Jest doskonałym środkiem w ramach walki z bezsennością i przewlekłym stresem. Naukowcy potwierdzili, że regularne stosowanie olejku lawendowego może skutecznie zastąpić środki farmaceutyczne. Można stosować go także do odkażania ran i oparzeń, przykładając do skóry specjalne okłady gazowe nasączone olejkiem.
Okazuje się także, że osoby, które regularnie stosują aromaterapię z wykorzystaniem olejku lawendowego, wykazują spadek stresu psychicznego i lepsze samopoczucie. W tym zakresie olejek może też zwalczać stany migrenowe, silne bóle głowy oraz zwiększać aktywność umysłową. Zapach lawendy wpływa też korzystnie na cały układ nerwowy, reguluje pracę serca i obniża poziom stanów lękowych oraz depresyjnych.
Warto również wskazać działanie olejku lawendowego bezpośrednio na skórę. Sami dermatolodzy zalecają jego stosowanie pacjentom ze zdiagnozowanym trądzikiem. Olejek lawendowy reguluje pracę gruczołów łojowych, łagodzi infekcje bakteryjne i podrażnienia, minimalizuje stany zapalne skóry, działa odkażająco, zmniejsza ryzyko powstawania blizn i przebarwień potrądzikowych.
I to nie wszystko. Olejek lawendowy może być również wykorzystywany w ramach wykonywania masażu. Działa nie tylko relaksująco, ale pozwala też zwalczać bóle reumatyczne i mięśniowe. Olejek z lawendy działa silnie przeciwbólowo – nierzadko stosowany jest jako środek uśmierzający ból po różnego rodzaju zabiegach i operacjach chirurgicznych.
Lekarze polecają stosowanie olejku lawendowego w przypadku infekcji dróg oddechowych. Aromaterapię i inhalacje stosuje się przede wszystkim przy wszelkiego rodzaju infekcjach gardła, w czasie kaszlu, przy astmie, zapaleniu krtani, migdałków czy oskrzeli. Olejek lawendowy ułatwia odkrztuszanie i oddychanie.
Jak stosować olejek lawendowy?
Olejek lawendowy doskonale łączy się z olejkiem bergamotowym, cytrynowym, pomarańczowym, z drzewa cedrowego, sosnowym, szałwiowym oraz rozmarynowym. Można go dodawać do kremów, balsamów, serum i innych środków pielęgnacyjnych.
Najczęściej wykorzystywany jest w ramach aromaterapii – 5 kropli na 1 litr wody wystarczy, by odświeżyć powietrze czy działać leczniczo. W tym celu można wykorzystać nawilżacze powietrza albo rozpylacze.
Olejek świetnie nadaje się do przygotowania odprężającej kąpieli – do gorącej wody wystarczy wlać kilka kropli.
Chcąc wykonać masaż z olejkiem lawendowym, należy 5 kropli wymieszać z olejkiem do masażu albo ulubionym balsamem do ciała.
Olejek lawendowy nie nadaje się do użytku wewnętrznego.
Przeciwwskazania
Chociaż olejek lawendowy jest w pełni naturalnym środkiem (o ile nabywamy go z pewnego źródła i jest najwyższej jakości), to i tak istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Okazuje się, że nie jest on zalecany kobietom w ciąży i tym, które karmią piersią. Alergie może wywołać również u niemowląt i małych dzieci.
Zaleca się szczególną ostrożność w jego stosowaniu pacjentom, u których zdiagnozowano cukrzycę i u tych, których cera jest wrażliwa – przed użyciem bezpośrednio na skórę zawsze należy wykonać próbę uczuleniową.
Olejek lawendowy nie powinien być spożywany. Jego przedawkowanie spowoduje nudności, wymioty, biegunkę, zawroty głowy czy zaburzenia widzenia i trudności w oddychaniu.
KIEDY STOSOWAĆ
- w stanach napięć nerwowych i przy bezsenności
- przy zranieniach i skaleczeniach
- odstraszająco na mole
JAK STOSOWAĆ OLEJKI ETERYCZNE
- Do kąpieli – 3-6 kropli do wanny napełnionej ciepłą wodą
- Do masażu – 2 krople olejku eterycznego na łyżkę olejku do masażu
- Do aromatyzacji pomieszczeń – przez nawilżacze i rozpylacze (5 kropli na 1 litr wody)
Produkt do użytku zewnętrznego!
Północna Australia
SPOSÓB POZYSKIWANIA
Naturalny olejek herbaciany otrzymywany jest z gałązek szczytowych, niskiego drzewa o nazwie Melaleuca alternifolia. Powstaje w procesie destylacji z parą wodną.
KONSYSTENCJA
Olejek jest rzadki, o charakterystycznym, jasno żółtym odcieniu. Olejek herbaciany tężeje, jeśli przechowywany jest w lodówce natomiast nie traci wtedy żadnych właściwości. Może być stosowany bezpośrednio na skórę, bez rozcieńczania bądź jako jeden ze składników środków leczniczych i pielęgnacyjnych.
DZIAŁANIE OLEJKU HERBACIANEGO
Tak naprawdę, olejek herbaciany nie ma nic wspólnego z herbatą. Nazwę dla tego środka wymyślili rdzenni Australijczycy bowiem liście, z jakich go pozyskiwano mają identyczny jak herbata, brązowy kolor. Sam Kapitan Cook zachwycał się olejkiem herbacianym – podglądał Aborygenów, którzy parzyli liście herbaty i w ten sam sposób wykorzystywał liście drzewa Melaleuca alternifolia. To właśnie jego uznaje się zresztą za odkrywcę ich właściwości.
Początkowo, liście ścierano i mieszano z oleistą mazią. W ten sposób przyrządzony kosmetyk smarowano bezpośrednio na skórę bądź tworzono kompresy. Ciekawostką jest fakt, iż olejek herbaciany stał się nieodłącznym elementem żołnierskich apteczek w czasie II wojny światowej. Korzystano z niego między innymi w celach dezynfekujących rany.
Naturalny olejek herbaciany posiada aż 90 związków, których właściwości są bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Właśnie dlatego zalecany jest przede wszystkim jako doskonały antyseptyk – działa oczyszczająco, grzybobójczo i wirusobójczo. Używają go z powodzeniem osoby walczące z łojotokiem, trądzikiem, łupieżem czy brodawkami i kurzajkami. W ramach medycyny naturalnej, odnotowuje się jego korzystne działanie w ramach zapobiegania i leczenia odleżyn oraz odmrożeń poszczególnych partii ciała. Co więcej, wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwświądowe i regenerujące, doskonale oczyszcza skórę i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Działa też ściągająco, dlatego poleca się go w walce z rozszerzonymi porami skóry twarzy oraz przyśpiesza proces gojenia się ran a także skórnych wykwitów. Walczy z infekcjami skórnymi, ale ma też działanie łagodzące – masaż olejkiem herbacianym łagodzi objawy przeziębienia i grypy.
Ale to nie wszystko, zwolennicy medycyny naturalnej potwierdzają, iż stosowanie olejku herbacianego jest skuteczne w przypadkach zapaleń ucha, infekcji dróg oddechowych różnego typu, przewlekłych migren, zapaleń zatok, opryszczki wargowej, infekcji jamy ustnej, infekcji narządów rodnych czy zapaleń dróg moczowych. Udowodniono, iż niweluje on oznaki żylaków, wzmacnia system naturalnej odporności organizmu, niweluje złe krążenie oraz problemy z sercem. Olejek herbaciany posiada też właściwości uspokajające – jego zapach stosowany jest niezwykle często w aromaterapii relaksacyjnej; łagodzi napięcie nerwowe, zmęczenie psychiczne oraz fizyczne, dodaje energii witalnej.
JAK STOSOWAĆ NATURALNY OLEJEK HERBACIANY
Produkt przeznaczony jest do użytku zewnętrznego, nie zaleca się jego picia nawet w formie rozcieńczonej.
Wykorzystywany jest zarówno w warunkach domowych, gabinetach odnowy biologicznej, zakładach kosmetycznych jak i klinikach terapeutycznych.
- Olejek jest doskonały jako samodzielny środek (to jedyny olejek eteryczny, jaki można stosować bezpośrednio na skórę, bez rozcieńczenia) jak i jeden ze składników, na przykład kosmetyków (w tym kremów, masek, balsamów czy żeli do mycia ciała).
- W celu wykonania relaksacyjnego masażu wystarczy połączyć go z tradycyjnym olejkiem do masażu w proporcjach: 2 krople olejku herbacianego na 1 łyżkę olejku do masażu.
- Olejek herbaciany można dodawać również do kąpieli – wystarczy 3-6 kropli do wanny napełnionej ciepłą wodą (kąpiel nie powinna trwać krócej niż 20 minut).
- Jeśli olejek herbaciany stosujemy łącznie z innymi kosmetykami to należy sposób jego użycia uzależnić od zaleceń producentów tychże środków kosmetycznych.
- Olejek herbaciany można też wcierać bezpośrednio na skórę. Chociaż jest całkowicie bezpieczny w użytkowaniu to w niektórych przypadkach może działać drażniąco bądź wywołać alergię. Przed użyciem warto wykonać więc próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie ciała, by uniknąć niekorzystnych reakcji.
- Jeśli zależy nam na działaniu odprężającym i uspokajającym to warto wykonać aromatyzację pomieszczeń z wykorzystaniem tego olejku. 5 kropli na 1 litr wody – taki roztwór należy wlać do nawilżacza powietrza czy rozpylacza, by już po chwili cieszyć się przyjemnym, delikatnym zapachem drzewa herbacianego.
PRZECIWWSKAZANIA
Z właściwości olejku herbacianego nie powinny korzystać kobiety w ciąży ani te karmiące piersią. Produkt nie jest także zalecany dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 3-go roku życia.
Z dużą ostrożnością powinni go stosować pacjenci, którzy w walce z trądzikiem używają środki, w których składzie znajduje się nadtlenek benzylu oraz tretinoina.
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Przydarzyła Wam się
szkoda na samochodzie? Jakakolwiek by ona nie była i jaki miała powód, jeśli należy nam się odszkodowanie, warto o nie walczyć do końca i do skutku. Często Towarzystwa Ubezpieczeniowe odmawiają całkowitej lub częściowej wypłaty świadczenia odszkodowawczego. Brak należnych środków skutkuje tym, iż taki poszkodowany nie może naprawić szkody, jeśli jest ona kosztowna.
Dostępna jest jednak opcja sprzedaży szkody i przez to możliwość uzyskania pełnego odszkodowania. Jak to uczynić? Należy przenieść prawo do odszkodowania na spółkę, a od ręki otrzymamy środki pieniężne. Nie ponosimy żadnych kosztów ani ryzyka przegrania sprawy.