Tak jak wiosną, jesienią i zimą w ogóle nie piję piwa, jednak gdy tylko nadchodzi upalne lato i sezon grillowy - zimne piwo jest na wagę złota. Najbardziej lubię te z dodatkiem soku czy lemoniady. Schłodzony trunek, zwłaszcza ten o niższej zawartości alkoholu świetnie gasi pragnienie i jest stałym elementem spotkań z rodziną i znajomymi na grillach, ogniskach, w barach czy na koncertach, piknikach i innych imprezach plenerowych. Zazwyczaj kupujemy piwo w sklepach, ale co byście powiedzieli na stworzenie własnego piwa? Brzmi intrygująco i smakowicie. Aby samodzielnie zrobić ten procentowy napój niezbędne są drożdże. Ale nie takie spożywcze, dostępne w każdym sklepie, ale drożdże piwne, specjalne do warzenia piwa. Dzięki nim mamy możliwość wyprodukowania trunku będąc hobbystą lub piwowarem.
W zależności jakie piwo chcemy stworzyć i w jakim stylu, wybieramy odpowiednie do tego drożdże. Amator, jak i znawca piwa musi wybrać takie drożdże, aby pasowały do gatunku piwa. Musi zdecydować czy potrzebuje drożdży górnej czy dolnej fermentacji. Dostępne są drożdże, które tworzą zwarte osady, dzięki którym wywar jest bardziej klarowny. Warząc piwo domowym sposobem, mamy możliwość poznania nowych smaków, sami decydujemy o tym, co stworzymy, a nasze piwo będzie jedyne w swoim rodzaju, stworzone z pasją i bez zbędnej chemii. Dlatego warto zagłębić się w tematykę drożdży piwowarskich, aby trunek był najwyższej jakości i miał wyrafinowany smak. Drożdże dodajemy do wcześniej przygotowanego chmielu, wody, słodu i ulubionych dodatków. Im szlachetniejszy szczep drożdży, tym łatwiej usunąć osad i fermentacja przebiegnie szybciej i sprawniej. Dzięki dobrym drożdżom utrzymany zostaje balans pomiędzy smakiem a zawartością chmielu. Do wyboru mamy drożdże typu Pilzner, Lager, IPA, Stout czy Barley Wine.
Dostępne są:
- UNIVERSAL ALE B1 - górna fermentacja - 18-23℃ zalecanej temperatury - średnia fluktuacja - odfermentowanie 70-75% - z nutą świeżych owoców - do wszystkich gatunków piwa - cena 8.00zł.
- EUROPEAN ALE B44 - górna fermentacja - 15-21℃ zalecanej temperatury - wysoka fluktuacja - odfermentowanie 70-75% - z nutą słodu i chmielu - do Barley Wine, mocne bezkompromisowe, Imperial Stout, Altbier, Scottish Ales, Kolsch - cena 9.90zł.
- BAVARIAN WHEAT B49 - górna fermentacja - 18-25℃ zalecanej temperatury - niska fluktuacja - odfermentowanie 75-80% - z nutą goździkową i bananową - do piw pszenicznych, Hefeweizen, Weizenbock, Dunkelweizen - cena 8.50zł.
- BELGIAN TRAPIX B19 - górna fermentacja - 18-25℃ zalecanej temperatury - wysoka fluktuacja - odfermentowanie 75-80% - z nutą przypraw korzennych - do piw mocnych, klasztornych, Dubbel, Belgian Pale Ale, Tripel, Blonde, Quadrupel - cena 11.00zł.
- ENGLISH ALE B4 - górna fermentacja - 16-21℃ zalecanej temperatury - wysoka fluktuacja - odfermentowanie 65-70% - do ALE, STOUT, PORTER, BITTER, MILD, BROWN ALE - cena 8.50zł
- AMERICAN WEST B5 - górna fermentacja - 16-21℃ zalecanej temperatury - średnia fluktuacja - odfermentowanie 70-75% - z bogatą nutą cytrusów - do IPA, Double IPA, APA, AIPA - cena 8.00zł.
- GERMAN LAGER B34 - dolna fermentacja - 9-14℃ zalecanej temperatury - wysoka fluktuacja - odfermentowanie 75-80% - do lagerów, Bock, Pilsener, Octoberfestbier - cena 11.00zł.
w pierwszej chwili chciałam napisać, że nie lubię piwa, ale jednak skłaniam się do Twojej opinii, że latem jest całkiem przyjemne:) tym bardziej home made!
OdpowiedzUsuńNo to myślimy podobnie hehe ;)
Usuń