czwartek, 26 stycznia 2017

Tetralysal 300 mg » Kapsułki na trądzik » 3 miesiące kuracji » efektyCo to jest Tetralysal?

Lek przeciwbakteryjny do stosowania ogólnego. Antybiotyk z grupy tetracyklin stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Hamuje wzrost bakterii wywołujących zakażenia.

Co zawiera i jak działa Tetralysal?

Substancją czynną preparatu jest limecyklina. Jest to antybiotyk z grupy tetracyklin. Mechanizm jego działania, wspólny dla całej grupy antybiotyków tetracyklinowych, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Odbywa się to poprzez zablokowanie bakteryjnych rybosomów, struktur komórkowych niezbędnych do syntezy białek. Uniemożliwia to wzrost i namnażanie się komórek bakteryjnych. Limecyklina, podobnie jak inne antybiotyki z grupy tetracyklin zaliczana jest do substancji o działaniu bakteriostatycznym, o szerokim spektrum działania. Wywiera także efekt przeciwzapalny, hamując aktywność komórek prozapalnych i enzymów bakteryjnych, przyczyniających się do podrażnień skóry. Limecyklina podawana jest doustnie.

Kiedy stosować Tetralysal?

Preparat jest wskazany w leczeniu trądziku pospolitego, o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków oraz w leczeniu trądziku różowatego.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki z grupy tetracyklin.
Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu w skojarzeniu z retinoidami stosowanymi ogólnie.
Nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.
Nie stosować u kobiet w ciąży ani w okresie karmienia piersią.
Pierwszy miesiąc

Dawkowanie preparatu Tetralysal

Preparat ma postać kapsułek przeznaczonych do stosowania doustnego. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Lekarz dobierze dawkowanie indywidualnie w zależności od wskazania, nasilenia zakażenia, wrażliwości drobnoustrojów i stanu chorego. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna może być dodatkowa modyfikacja dawkowania.
Długotrwałe leczenie trądziku pospolitego: 300 mg na dobę przez 12 tygodni.
Trądzik różowaty: u dorosłych zalecana dawka początkowa wynosi 600 mg na dobę przez 10 dni, następnie 300 mg na dobę przez 3–6 miesięcy.
Lekarz określi czas trwania leczenia.

Czy można stosować Tetralysal w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Stosowanie tetracyklin, w tym limecykliny, w okresie rozwoju zębów i kośćca (ciąża, dzieci do 12. roku życia) może spowodować trwałe przebarwienia szkliwa, uszkodzenia zębów lub opóźnienia rozwoju kośćca.

Pierwszy miesiąc

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Tetralysal może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Często mogą wystąpić: nudności, ból brzucha, biegunka, ból głowy.
Ponadto, z nieznaną częstością, mogą wystąpić: małopłytkowość, neutropenia, zaburzenia widzenia, podwójne widzenie, trwała utrata wzroku, ból w górnej części jamy brzusznej, wymioty, zapalenie języka, zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, zapalenie trzustki, gorączka, blastomykoza, zapalenie pochwy, kandydoza, nadwrażliwość, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, reakcje anfilaktyczne, żółtaczka, zwiększenie aktywności transaminaz, zwiększenie aktywności fosfatazy zasadowej, zwiększenie stężenia bilirubiny we krwi, nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, zawroty głowy, nadwrażliwość na światło, wysypka rumieniowata, świąd, wysypka, zespół Stevensa i Johnsona, zapalenie skóry, martwica toksyczna rozpływna naskórka.

Trzeci miesiąc

Pani dermatolog, która jest już nieco wiekowa i w niedługim czasie odchodzi na emeryturę, kiedyś leczyła mnie lekami, która nawet ja wiedziałam, że nie pomogą. Obiecałam sobie, że już do niej nie pójdę, jednak z braku innych lekarzy w moim mieście, zapisałam się na wizytę i o dziwo kobitka podeszła do tematu poważnie. Uznała, że będzie ciężko mnie leczyć, gdyż mam rumień, który może być jeszcze bardziej uciążliwy po podrażnieniu skóry lekami. Zapisała mi maść na tą przypadłość oraz antybiotyk, który miał mi pomóc.

Mija średnio trzeci miesiąc od kiedy biorę antybiotyk Tetralysal. Jest to połowa planowanej kuracji, która ma trwać pół roku. Wiem, że opinie o tym leku są różne, często bardzo negatywne. Brałam jednak Axotret, który jest najmocniejszym lekiem i efekty widziałam szybciej, jednak problem wrócił z powodu zbyt krótkiego stosowania. Tetralysal jest więc dla mnie lekiem łagodniejszym. Kolejne porównanie efektów pojawi się zapewne po zakończonej kuracji, czyli za około 3 miesiące.

Przez pierwsze dwa tygodnie brałam podwójną dawkę, czyli dwie tabletki dziennie, które równały się 600 mg na dobę. Wtedy zauważyłam największą poprawę, ale także wystąpiły skutki uboczne, które zaznaczyłam pogrubioną czcionką w opisie działań niepożądanych. Nie były one bardzo uciążliwe, jednak odczuwalne. Po przejściu na jedną kapsułkę na dobę, skutki uboczne znikły jak ręką odjął. Pani dermatolog powiedziała, że to normalne, i nawet nie musiałam jej mówić o skutkach, bo sama wyprzedziła moje żale pytając, czy były bardzo uciążliwe.

Od tamtej pory krostki nadal się pojawiają, zwłaszcza po miesiączce i gdy dłużej śpię, przez co skóra bardziej się spoci. Krostki te nie są jednak duże, raczej to są malutkie jak potówki lub nieco większe. Przez te 3 miesiące wyskoczyły mi 2-3 większe krosty, które dłużej się goiły i były widoczne. Ogólny stan skóry uważam za lepszy, jednak nie jest tak dobrze jakbym chciała i oczekiwała. Zobaczę więc, jak będzie po zakończeniu kuracji.


Wyżej i niżej macie fotki, na których mam makijaż i widać jaka jest różnica także, gdy się umaluję. Skóra dużo mniej się błyszczy, jest gładsza, mimo że zauważyłam, iż gładząc się po twarzy czuję ją bardziej chropowatą i szorstką. Może to być jednak jakiś skutek uboczny i mam nadzieję, że minie to po zakończonej kuracji. Częściej teraz pokazuję się bez makijażu, więc moja pewność siebie także wzrasta razem z poprawą stanu skóry. Oczywiście przy zażywaniu antybiotyku konieczna jest osłonka.


Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tego leku lub leczenia, zapraszam do pytania w komentarzach lub za pośrednictwem maila 😉

24 komentarze:

 1. Cieszę się, że kuracja przynosi skutki :D Życzę by było jeszcze lepiej ! No i by problem zniknął raz na zawsze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję kochana :) Już tyle lat z tym się zmagam, że w końcu mogłoby być dobrze.

   Usuń
 2. Trzymam kciuki za powodzenie całej kuracji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pół życia męczyłam się z trądzikiem, aż w końcu trafiłam na dermatologa, który zrobił wywiad, sprawdził całą skórę i dobrał kurację, która zadziałała. Ale ślady po prawie 1,5 dekady zostały, choć ciągle coś mi wyskakuje, ale są to zmiany głownie hormonalne i nie w takiej ilości jak kiedyś :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mogę wiedzieć, czym Cię leczono? U mnie niedługo zmieni się dermatolog i zobaczę, czy nowa kobitka podtrzyma mi kurację, czy da coś skuteczniejszego. U mnie tak samo mija jakieś 1,5 dekady :(

   Usuń
 4. Powodzenia w walce o lepszą kondycję skóry! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. nie znam tego leku. ja aż takich problemow z trądzikiem nie mialam, ale sam trądzik mialam ;) moja siostra miala problemy, ale ona z tego co pamietam uzywalam leku o nazwie izotek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O nim słyszałam, ale nie używałam chyba. Efekty na pewno dobre daje :)

   Usuń
 6. OO podeśle ten post mojej siostrze też się zmaga z trądzikiem. Zapraszam do mnie na konkurs ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jej także pomoże z trądzikiem ;) a na konkurs chętnie się skuszę :)

   Usuń
 7. Dobrze, że kuracja działa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tak spektakularnie ale dobrze, że są jakieś efekty :)

   Usuń
 8. Cóż, sama miałam dość mocny trądzik, ale skończyło się na stosowaniu Normaclinu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie słyszałam chyba o tym żelu. Działał coś?

   Usuń
  2. Owszem, już po tygodniu było widać efekty. Zwalczał istniejący trądzik i co najważniejsze - nie pojawiały się kolejne krostki. Przed stosowaniem nie było mowy, aby wyszła bez makijażu z domu, bo trądzik miejscami był aż fioletowy. Można stosować jako bazę pod makijaż. Używam od października razem z domowymi zabiegami złuszczającymi i kuracją z kwasem aha. Mnie pomógł, więc mogę szczerze polecić. ;)

   Usuń
  3. Szkoda, że jest na receptę, ale może nowa Pani dermatolog coś takiego mi przepisze :) Bo jest niedrogi a jak pomaga to chętnie spróbuję :)

   Usuń
 9. Nie słyszałam nigdy o tym produkcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to kontrowersyjny antybiotyk, jak inne z tej kategorii. Jeśli nie masz problemów z cerą, to nie ma co zgłębiać temat, tylko cieszyć się, że takie atrakcje Cię omijają hehe ;) Pozdrawiam

   Usuń
 10. Ja wyleczyłam trądzik Damelium, on ma w składzie 408 mg limecykliny, co odpowiada 300 mg tetracykliny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może i mnie wyleczy :) Skoro to jest to samo. Mój lek widzę, że tańszy jest nieco.

   Usuń
 11. Witam mam córka choruje na małopłytkowość krwi ma 15 lat dermatolog zaproponował kuracje trzy miesięczną lekiem TETRALYSAL maja pytanie zatem czy córka może go używać ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mnie to oceniać. Może warto skonsultować się jeszcze z jakimś lekarzem, bo lek jest bardzo silny. Życzę córce powodzenia ;)

   Usuń

W związku z ustawą RODO o ochronie danych osobowych, informuję, że na stronie "Acne skin" używane są pliki cookie Google i podobne technologie do ulepszania i dostosowywania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Komentując przyjmujesz to do wiadomości i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych i informacji zawartych w plikach cookies.

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga.

Dziękuję za każdy komentarz ❀